Ülkemiz, 2000’li yıllarda akademik olarak büyük sıçramalar yaşamış ve birçok şehrimiz ya üniversiteye ya da ikinci üniversitesine kavuşmuştur. Trabzon Üniversitesi de 2018 yılında kurulmuş, Trabzon ilimizin üniversitesidir. Bu üniversite Karadeniz Teknik Üniversitesi‘ne bağlı bazı fakültelerin kendisine bağlanmasıyla kurulmuştur. Spor Bilimleri Fakültesi de bunlardan birisidir. Spor bilimleri fakültesi bünyesinde dört farklı bölüm bulundurmaktadır.

Bu bölümler Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, spor yöneticiliği bölümü, antrenörlük bölümü ve rekreasyon bölümüdür. Bu bölümler öğrenci alırken üniversite sınavına ek olarak özel yetenek sınavları düzenlemektedirler. Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu ihtiyacı da bundan dolayı ortaya çıkmaktadır.

Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Bölümleri

2018 yılında kurulan Trabzon Üniversitesi bünyesinde spor bilimleri fakültesi yer almaktadır. Bu fakülteye bağlı 4 adet bölümde lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. Bu bölümler şöyledir:

  • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü: Bu bölümün amacı ilk, orta ve lise düzeyindeki MEB’e bağlı okullarda istihdam edilmek üzere öğretmen yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler KPSS’ye girerek beden eğitimi öğretmeni olarak atanabilir. Dolayısıyla bu bölüme girişte bir rağbet gözlemlenmektedir. Ülkemizde her Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne olduğu gibi Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne de özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul edilmektedir. Bu sınavda, öğrencilerin fiziki durumları ve dayanıklıkları test edilmektedir.
  • Spor Yöneticiliği Bölümü: Beden eğitimi ve spor problemlerini tanımlayarak çözebilmek amacıyla eğitilen spor yöneticileri bu bölümden mezun olurlar. Genel olarak sporla ilgili birçok alanda görev alabilecekleri gibi beden eğitimi öğretmeni olarak da görev alabilmektedirler. Bu sebeple bu bölüme girişte de özel yetenek sınavı yapılmaktadır.
  • Antrenörlük Bölümü: Bu bölümün amacı antrenör, kondisyonerlik ve sporda performans analisti yetiştirmektir. Yetiştirilen kişiler çeşitli kurum ve kuruluşlarda bu görevleri yerine getirebilirler. Diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de öğrenci kabulü özel yetenek sınavına bağlıdır. Özel yetenek sınavını geçen öğrenciler bu bölüme girebilmeye hak kazanırlar.
  • Rekreasyon Bölümü: Bu bölümde rekreasyon hizmetlerinin geliştirilmesi, yönetilmesi ve bu hizmetlerin farklı insan gruplarına sunulabilmesini sağlayacak uzmanlar yetiştirilmektedir. Bu uzmanlar özelde veya kamuda bu görevleri yerine getirebilirler. Yine diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de özel yetenek sınavı bulunmaktadır ve bu sınavı başarıyla verebilen öğrenciler bu bölüme girmeye hak kazanırlar.

Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Hazırlık Kursu

Ülkemizde spor aşığı gençler ve sporun tüm insanlara ulaştırılmasını hedefleyen kişiler, akademik alanda spor üzerine eğitimler almak istemektedirler. Bu anlamda, tüm Türkiye’de birçok spor bilimleri fakültesi kurulmuştur. Bu fakülteler çeşitli meslek dallarında öğrenciler yetiştirmektedir. Trabzon Üniversitesi de bünyesindeki Spor Bilimleri Fakültesi ile ilgili alanlara lisans düzeyinde öğrenci yetiştirmektedir. Tüm üniversitelerde olduğu gibi Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi de öncelikle üniversite sınavı puanı ile sonra da özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.

Spor bilimleri fakültesi bölümlerine giriş yapmak isteyen öğrenciler bu özel yetenek sınavını geçmek zorundadırlar. Dolayısıyla bu sınava sıkı bir şekilde hazırlanmak ve düzenli bir çalışma yapmak gerekmektedir. Öğrenciler, bu sınava kendi başlarına hazırlanabilirler fakat bu her zaman yeterli olmayabilir. İşte Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu öğrencilerin bu sınava hazırlanmasına destek olmaktadır.

Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursunu tercih eden aday öğrenciler, tecrübeli ve uzman kadromuz sayesinde istedikleri bölüme yerleşebilecekleri sınav performansını gösterecek düzeye erişeceklerdir. Bunun için, bizden alacakları destekle birlikte kendi disiplinli çalışmaları da büyük önem arz etmektedir. İkisi bir arada olduğunda, Beden Eğitimi bölümü, Antrenörlük Bölümü, Spor Yöneticiliği bölümü ve Rekreasyon bölümünü kazanacak özel yetenek performansı gösterilebilir. Bu sebeple Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursunda edinecekleri bilgi ve çalışma programına uymaları önemlidir.

Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu olarak, birçok farklı alanda özel yetenek sınavlarına öğrenci hazırlıyoruz. Öğrencilerimizi, özel yetenek sınavlarına başarılı olacakları şekilde hazırlayarak onların hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz. Tecrübeli ve uzman kadromuz, disiplini sağlayacak programlarımız ve hazırlık kursu içeriklerimiz sayesinde siz de istediğiniz bölüme yerleşebilirsiniz.

Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Hazırlık Kursu Seçerken Dikkat Edilecekler

Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu seçiminde dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

Tecrübe: Tecrübeli bir ekip sayesinde özel yetenek sınavına çok daha iyi bir şekilde hazırlanılabilir. Çünkü, yılların verdiği tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde hangi öğrencinin nasıl hazırlanması gerektiğini, hangi programı uygulaması gerektiğini ve sınavda nasıl bir performans ortaya koyulması belirlenebilmektedir. Bu yüzden Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu seçiminizde mutlaka tecrübeli bir ekip tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Uzman Kadro: Alanında uzman danışmanlar ve eğitmenlerin de özel yetenek sınavında başarıyı yakalamak için büyük payı olacaktır. Çünkü öğrencileri özel yetenek sınavına hazırlarken, bu çalışmaların nasıl yapılması gerektiğini uzman kadrolar belirleyebilir. Bu sebeple Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu seçiminizde uzman kadroya mutlaka dikkat etmelisiniz.

Program ve İçerik: Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu seçiminde, seçeceğiniz kursun programı ve içeriği de çok önemlidir. Disiplini sağlayacak, başarıyı getirecek çalışma ancak iyi bir program ve içerikle mümkündür. Bu yüzden hazırlık kursu seçerken kursun program ve içeriğine dikkat etmelisiniz.

Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Hazırlık Kursu Fiyatları

Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu seçerken tabii ki kurs ücretlerine de dikkat edilmektedir. Kurs ücretleri, kursun içeriğine ve eğitmen kadrosuna göre değişiklik gösterir. Bu yüzden her öğrenciye göre değişebilecek programlar olduğu için kesin bir fiyat vermek uygun değildir. Fakat, kurs ücretlerinden daha önce düşünülmesi gereken şey kursun özel yetenek sınavına tam olarak hazırlayıp hazırlamadığıdır.

Düşük ücretli bir kurs seçildiğinde özel yetenek sınavını verebilmek güçleşebilir. Bu da sınava tekrar hazırlanmayı gerektireceğinden astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Trabzon üniversitesi spor bilimleri fakültesi hazırlık kursu tercihinde ücretlerinden ziyade tecrübeye ve program içeriğine bakılmalıdır. Başarılı bir kurs dönemi özel yetenek sınavını vermeyi sağlar ve hayallerinize ulaşmanıza imkan tanır.

Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Hazırlık Kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir